Debetkaršu un kredītkaršu atšķirības

Debetkartes un kredītkartes, klienta kartes, e-talons, bankas kodu kartes – mūsu maciņi ir pilni ar dažādām kartēm, un to ir tik daudz, ka var rasties apjukums, kādas tad īsti starp tām ir atšķirības. Lai gan kādu laiku atpakaļ debetkaršu un kredītkaršu atšķirības bija vērā ņemamas, arvien biežāk ekstras, kas kādreiz bija ekskluzīvas kredītkaršu lietotājiem, nu ir pieejamas arī debetkaršu īpašniekiem. Taču visam savs laiks. Sāksim ar pašu vienkāršāko.

Kāda ir atšķirība starp debetkartēm un kredītkartēm?

Galvenā atšķirība ir tāda, ka debetkarte ir piesaistīta bankas kontam, tādēļ no tās iespējams noņemt tikai tik daudz līdzekļu, cik pieejami bankas kontā. Kredītkartes savukārt nav piesaistītas bankas kontam, un tām ir pieejams noteikts limits, ko nosaka klienta maksātspēja vai kāds nodrošinājums, piemēram, klienta depozīts izdevējbankas kontā. Tātad izmantojot debetkarti iespējams tērēt tikai to naudu, kas pieejama bankas kontā (t.i., to naudu, kuru varat redzēt i-bankā), savukārt no kredītkartes iespējams tērēt naudu, kuras jums nemaz nav.

Kā izzūd atšķirības starp abiem karšu veidiem

Kādreiz pastāvēja vēl viena būtiska atšķirība – debetkartes bija iespējams izmantot tikai ar interneta savienojumu, jo karšu lasītājam jāsazinās ar banku, lai noskaidrotu, vai debetkartei piesaistītajā bankas kontā ir pieejami līdzekļi. Kredītkartes varēja izmantot arī bez interneta savienojuma, jo tām bija noteikts tēriņu limits kādā laika posmā (dienā, nedēļā, mēnesī), un banka redzēja, cik naudas iztērēts ar kredītkarti, kad pārdevējs šos maksājumus apstrādāja. Pašlaik arī kredītkartes lielākoties darbojas ar tiešo pieslēgumu, taču, ja tas nav pieejams, tām ir noteikti limiti, kādu naudu var izņemt arī bez savienojuma.

Tāpat bankas piedāvā debetkaršu īpašniekiem pakalpojumus, kas padara to teju par kredītkarti. Piemēram, tagad debetkaršu īpašniekiem ir pieejams overdrafts jeb negatīvs atlikums, kas ļauj tērēt līdzekļus, kuru kontā nav. Šis pakalpojums tiek piedāvāts pret darba algu. Laikam pašlaik lielākā atšķirība ir kvantitatīva, jo kredītkaršu lietotājiem tērējamie papildus līdzekļi (nauda, kuras nav) vienkārši ir lielāki nekā debetkaršu lietotājiem. Kredītkarte vēl joprojām skaitās prestiža lieta, tādēļ nav jābrīnās par milzīgo piedāvājumu gūzmu, kuru bankas sadarbībā ar pakalpojumu sniedzējiem sniedz kredītkaršu lietotājiem.

Populārākās debeta un kredītkartes ir Visa, Maestro, MasterCard, American Express un citas. Lai gan visu debetkaršu funkcijas un parametri ir vienādi, kredītkaršu parametri atšķiras. Piemēram, cilvēkiem ar lielāku ienākumu daudzumu bankas piedāvā kredītkartes ar izdevīgākiem procentiem un lielāku limitu. Pašām prestižākajām kredītkartēm klāt nāk pasakaini bonusi, piemēram, personīgā asistenta pakalpojums, kas autorizē bankas darbinieku veikt viesnīcu, lidmašīnas biļešu un citu veidu rezervācijas, kredītkartes īpašniekam vienkārši piezvanot uz personīgu numuru. No otras puses, vispārējā demokratizācija dod arī debetkaršu īpašniekiem piekļuvi līdzīgiem, arī ja ne tik iespaidīgiem pakalpojumiem.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *