American Express bankas kartes

American Express jeb Amex ir ASV bāzēta finanšu pakalpojumu kompānija, kas nodarbojas ar maksājumu apstrādi un maksājumu risinājumu piedāvāšanu. American Express kredītkartes ir ļoti populāras tieši ASV, kur summa, kas apstrādāta ar šīm kredītkartēm, sasniedz 24% no gada kredītkaršu transakcijām. American Express ir liels zīmols, kā arī kvalitātes garants, taču daudzas kompānijas izvēlas nepieņemt Amex kredītkartes, jo tām ir lielāka komisijas nauda par maksājuma apstrādi.

Latvijā American Express kartes piedāvā trīs bankas – Citadele, Rietumu Banka, kā arī Norvik banka (Norvik bankā Amex kredītkartes pieejamas tikai noguldījumu īpašniekiem). Kopumā American Express laikam vairāk izmanto ceļošanai, kad steidzami nepieciešama kāda naudas summa; tāpat dažām Amex kartēm ir ļoti izdevīgi procenti un citi nosacījumi. Daudzās vietās Latvijā norēķināties var tikai ar MasterCard vai Visa.

Īsa American Express karšu vēsture

Pirmās American Express kartes parādījās 1957. gadā, taču tās bija no papīra un kalpoja galvenokārt kā datu nesēji; divus gadus vēlāk Amex pārgāja uz plastikāta kartēm, ieviešot standartu, kas nav mainījies līdz pat mūsdienām. Ilgu laiku šīs kartes bija pieejamas tikai “luksusa segmentam”, turklāt dažas no tām bija pieejamas tikai ar īpašu ielūgumu. Pašlaik American Express kartes pieejamas visā pasaulē, un nu arī Latvijā arvien vairāk uzņēmumu sāk pieņemt šīs vēsturiski svarīgās kredītkartes. Interesanti, ka nav ziņu par kompānijas debeta kartēm, tādēļ jādomā, ka Amex koncentrējas tikai uz kredītkaršu segmentu.

Latvijā pieejamās Amex kredītkartes

  • Citadele – piedāvā Amex Blue, Gold un Platinum. Blue ir populārākā Amex karte no “win-win” sērijas; tā piedāvā 45 dienu bezmaksas kredītu, dažādas atlaides dažādos veikalos, kā arī zemus procentu maksājumus. Pieejama tikai tiem, kam ikmēneša ienākumi pēc nodokļiem pārsniedz 300 eiro.
  • Rietumu Banka – piedāvā vairākas Amex kredītkartes, piemēram, Gold, Platinum, Centurion un Green. Procenti un viss pārējais tiek noslēgti pēc vienošanās. Tās galvenokārt tiek izsniegtas cilvēkiem ar lielākiem ikmēneša ienākumiem.
  • Norvik – piedāvā vairākas American Express kredītkartes, taču tās pieejamas tikai noguldījumu kontu īpašniekiem šajā bankā.

Kāpēc Amex?

Amex dažiem ir sava veida statusa simbols, taču principā šīs kredītkartes ne ar ko īpašu neatšķiras no citām. Citadeles piedāvātā Amex gan sniedz dažnedažādas atlaides, piemēram, Forum Cinemas, kā arī citur, kā arī atgriež naudu par katru pirkumu, taču tā ir bankas politika, turklāt ne visur šīs kartes pieņem. No otras puses, American Express Gold kredītkartes var būt labākais glābiņš ceļojumos, kā arī ļauj izņemt naudu, 45 dienas nemaksājot par to procentus. Amex nav pārāk populāra galvenokārt tādēļ, ka tās komisijas maksas tirgotājiem ir nesamērīgi augstas, taču, kā jau minēts, ir vairākas valstis, kurās Amex kredītkarte var būt jūsu glābējs, kad citas netiek pieņemtas. Amex kredītkartes pieņem pirkumiem internetā, piemēram, maksājuma servisā PayPal Amex ir viena no piesaistāmajām kartēm.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *