Izmaksas

Lielākā daļa uzņēmumu izvērtē dažādās izmaksas, kas saistītas ar kontu izveidi, tādēļ aplūkosim dažādu veidu maksas, kas varētu rasties, izveidojot tirgotāja kontu internetā. Ir divi galvenie izmaksu veidi, kas saistīti ar tirgotāja konta izveidi: vienreizēja un atkārtota maksa. Vienreizēja maksa var ietvert konta izveides maksu, programmatūras iestatīšanas maksu un līguma maksu un gada maksas, kas jāmaksā, ja Jūs nolemjat turpināt savu līgumu.

Tirgotāju kontu izveide mēdza ietvert arī pieteikuma maksas, bet daudzi kontu piedāvātāji vairs šādas maksas līgumos neietver. Lielākā daļa kontu ietver daudz plašāku atkārtotu maksu klāstu, ieskaitot mēneša vai ikdienas uzturēšanas maksas, pārskata maksas un darījumu maksu, kas ir jāmaksā par katru veikto darījumu. Daži tirgotāju konti ietver aprīkojumu nomu, piemēram, POS termināļus, bet citi ļaus Jums tos iegādāties (kas ir labāka izvēle).

Maksas, kas tiek iekasētas par tirgotāja konta izveidi internetā, parasti ir lielākas nekā cita veida kontu izveidei, jo pastāv lielāks risks, ka ar šiem darījumu veidiem tiks veikta krāpšana. Turklāt īpaša veida uzņēmumiem var tikt piemērota papildus maksa. Šie uzņēmumi parasti tiek uzskatīti par riskantākiem un ietver uzņēmumus, kas piedāvā tūrisma pakalpojumus, azartspēles, farmaceitiskos līdzekļus, tabaku, alkoholu un citas īpaša veida preces vai pakalpojumus. Tirgotāja konta sniedzēju līgums piedāvā pilnu sarakstu ar maksām, tai skaitā soda maksām, tādēļ pirms līguma noslēgšanas šis izmaksu saraksts ir rūpīgi jāpārskata.

Lai iegūtu labākos rezultātus, pakalpojumus un cenas, izvēlieties konta sniedzēju ar ievērojamu pieredzi uzņēmumu apkalpošanā. Šie pakalpojumu sniedzēji zina, kur meklēt labākos piedāvājumus un pareizos pakalpojumus, lai palīdzētu Jūsu biznesam attīstīties. Turklāt tirgotāja konta sniedzēji ar pieredzi darbā ar interneta uzņēmumiem parasti zina, kā efektīvi risināt krāpšanu un maksājumu atcelšanu.

Tas ir svarīgi, jo pārāk daudz atceltu maksājumu var beigties ar to, ka Jūsu konts tiks iesaldēts un Jums nebūs iespējas atvērt citu kontu. Tāpat Jums ir jāizvēlas tirgotāja kontu pakalpojumu sniedzējs, kam ir pieredze tajā uzņēmējdarbības veidā, kurā Jūs darbojaties un kas sadarbojas ar mazajiem uzņēmumiem, kam ir izaugsmes potenciāls, lai nodrošinātu, ka konta sniedzējs var palīdzēt Jūsu uzņēmumam laika gaitā paplašināties.

Kas ir Faktorings?

Faktorings ir kredīts uzņēmumiem pret debitoru parādiem. Faktorings ir radīts uzņēmumu naudas plūsmas uzlabošanai, sniedzot tūlītēju pieeju apgrozāmajiem līdzekļiem. Faktiski tas ir kredīts, kas tiek garantēts ar vēl neapmaksātiem rēķiniem par pakalpojumiem vai precēm. Faktorings tiek izmantots, lai nodrošinātu stabilu naudas plūsmu, samazinot neapmaksātu rēķinu risku, samazina klientu apkalpošanas un administrēšanas riskus, kā arī ļauj uzņēmējiem vairāk nodarboties ar savu pamatdarbību, nevis finanšu lietām. Visbiežāk faktoringu izmanto uzņēmumi, kas darbojas vidē, kurā pieņemts izmantot atlikto maksājumu, piemēram, faktoringu izmanto ražotāji, vairumtirgotāji, eksporta kompānijas, kā arī citi, kuri saviem klientiem piedāvā maksājumu bez tūlītējas apmaksas.

Faktoringa izmantošanas piemērs

  1. A/S “Laima” pārdod 5 tonnas šokolādes ar atlikto maksājumu vairākiem klientiem;
  2. A/S “Laima” nodod vēl neapmaksātos rēķinus faktoringa pakalpojumu sniedzējam – bankai vai nebanku kredītdevējam;
  3. Faktoringa pakalpojumu sniedzējs samaksā avansu – 80 līdz 95 procentus no rēķinu kopējās summas A/S “Laima”;
  4. Pēc kāda laika visi klienti ir veikuši maksājumus;
  5. Faktoringa pakalpojumu sniedzējs samaksā atlikušo rēķinu summu (kopējā summa mīnus avanss), atņemot procentus par pakalpojuma sniegšanu.

Kāpēc lietot faktoringu?

Faktoringa galvenā priekšrocība ir tāda, ka tam nav nepieciešams galvojums, kam cieši seko tas, ka faktoringa lietotāji var tiešāk pievērsties savu pakalpojumu sniegšanai, neveicot papildus pasākumus rēķinu apstrādei vai citām ar pamatdarbību nesaistītām darbībām (parādu atgūšanu). Īsāk sakot, faktorings patur uzņēmumu fokusā.

Faktorings ir izdevīgs gan pircējiem, gan pārdevējiem, jo, lietojot faktoringu, pārdevējs var piedāvāt izdevīgākus atmaksas noteikumus. Bez jau pieminētajiem bonusiem pārdevējam, faktoringam no pārdevēja skatupunkta ir arī šādas priekšrocības:

  • Uzlabo pircēju maksājumu disciplīnu (faktoringa pakalpojumu sniedzējs var būt agresīvāks parādu atgūšanā);
  • Iespējama pārdošanas apjomu palielināšana;
  • Parādus administrē faktoringa piedāvātājs;
  • Iespēja veltīt vairāk resursu savai pamata darbības sfērai;
  • Ja kopā ar faktoringu tiek lietota kredīta apdrošināšana, tiek nosegts arī klienta maksātspējas risks.

Arī eksportētāji biežāk izvēlas faktoringu, jo tādējādi klientu maksātspējas vērtēšana tiek nodota speciālistu rokās, kā arī tiek segti iespējamie zaudējumi klienta maksātnespējas gadījumā. Bez jau pieminētajiem bonusiem jāpiezīmē arī tas, ka faktoringa pakalpojumu sniedzēji ir likumdošanas speciālisti (vai viņiem vismaz ir piekļuve tādiem), kas var būt svarīgi, ja tiek eksportēts uz valsti ar citādāku likumdošanu.

Lai gan faktorings nav piemērots visiem uzņēmumiem, minēto un vēl citu veidu uzņēmumiem tā var būt ļoti dzīvotspējīga opcija. Faktoringa galvenais mīnuss, protams, ir tāds, ka tas maksā naudu – gadījumā ja visi rēķini arī bez faktoringa tiek apmaksāti laicīgi un pilnā apmērā, faktorings var būt izdevīgs tikai, piemēram, ieejot jaunā tirgū, kā arī, iespējams, lai samazinātu administrēšanas izmaksas.

Resursu vadības sistēma

Sia FMS IT risinājumi finanšu un resursu pārvaldībai. Uzņēmuma moto, lai palīdzētu organizācijām kļūt labākām. Grūti iedomāties laikus, kad uzņēmumu finansiālā sirds un dvēsele – grāmatveži, strādāja ar lieliem žurnāliem un ar skaitīkļiem mēģināja sasummēt visu nepieciešamo, lai kontrolētu uzņēmuma ienākumus izdevumus un galu galā izmaksātu cilvēkiem algu. Šobrīd pateicoties kompānijas FMS izstrādātajai resursu vadības sistēmai Horizon, programma praktiski visu izdara grāmatveža vietā.

Bankas aizdevumi

Bankas aizdevumi ir viens no pazīstamākajiem un klasiskākajiem aizņemšanas veidiem, kas cilvēkiem ļauj risināt īslaicīgas finansiālas problēmas, iegādāties īpašumus un pakalpojumus, kā arī attīstīt uzņēmējdarbību. Banku piedāvāto pakalpojumu klāsts strauji mainās un pielāgojas konkrētā laikmeta prasībām un vajadzībām, taču aizdevumu būtība paliek nemainīga.
Mūsdienās bankām nākas konkurēt ar nebanku kredītu izsniedzējiem, līdz ar to, banku piedāvātajiem aizdevumiem bieži vien līdzi nāk dažāda veida bonusi, piemēram, apdrošināšana, bezmaksas pakalpojumi vai citi bonusi, pēc konkrētās bankas ieskatiem un iespējām. Tāpat konkurences rezultātā vairāku banku aizdevumi ir kļuvuši lētāki un izdevīgāki aizņēmējam.
Pie lielākajām bankas aizdevumu priekšrocībām varētu minēt:
• Zemākas procentu likmes. (salīdzinot ar lielāko daļu nebanku aizdevēju)
• Papildus bonusus – apdrošināšanu, bezmaksas konta apkalpošanu utt.
• Plašu klientu apkalpošanas tīklu pa visu Latviju.
Kā bankas aizdevumu trūkumus, jāmin:
• Apgrūtinošos aizdevuma saņemšanas procedūru.
• Noteikumus atsevišķu aizdevumu saņemšanai.
Dažādām bankām ir arī dažādi aizdevumu izsniegšanas noteikumi un atmaksas kārtība, līdz ar to, izvēloties saņemt kredītu kādā no Latvijas komercbankām, būtu jāizvērtē vairāku banku piedāvājumi, tādejādi izvēloties izdevīgāko un konkrētai situācijai atbilstošāko aizdevuma variantu. Ar banku piedāvājumiem iespējams iepazīties to mājas lapās vai kredītu salīdzināšanas portālā.
Piesakoties aizdevumam, jāņem vērā, ka vairāku banku aizdevumiem daudz vienkāršāk būs pieteikties tad, ja jau esat šī bankas klients, jo aizdevuma saņemšanai būs nepieciešams bankas konts konkrētajā bankā. Ja neesat izvēlētas bankas klients, Jums var tikt pieprasīti esošā bankas konta izraksti, izziņa no VSAA vai darba algas pārskaitījumi uz izvēlētās bankas kontu.
Dažas no bankām kredīta saņemšanas procesu ir vienkāršojušas, piemēram, Big kredītu var saņemt ikvienas bankas klients un tā pieteikšanas process visu banku klientiem ir vienāds. Vienkāršoti parasti ir arī banku izsniegto kredītkaršu saņemšanas noteikumi.

Pirms aizdevuma pieteikuma aizpildīšanas, veiciet aizdevēju piedāvājumu salīdzināšanu, tādējādi izvēloties izdevīgāko no piedāvājumiem, kā arī aizņemieties atbildīgi.